AVX Corporation 0612YC334KAT2W
0612YC334KAT2W picture photo
Mfg. Part Number
0612YC334KAT2W
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.33UF 16V X7R 0612
Datasheet Download
0612YC334KAT2W.pdf
Availability of 0612YC334KAT2W
QUANTITY
0612YC334KAT2W Order Process
Ship out your order
Specifications of 0612YC334KAT2W
Internal Part NumberEIS-0612YC334KAT2W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Reverse Geometry)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0612YC334KAT2W
Related Links0612YC3, 0612YC334KAT2W Datasheet, AVX Corporation Distributor
0612YC334KAT2W Details Description
Related parts for 0612YC334KAT2W
FIXED IND 10UH 2A 38 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 562K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 125 I/O 160PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 5.50MM datasheet.pdf
3R METERING CABINET 36X36X12 datasheet.pdf
LED PANEL IND SNAP-IN GRN 565NM datasheet.pdf
KIT EVAL TM035KBH02 TFT TOUCH datasheet.pdf
CONN FML 2POS TO MALE 2POS datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf