AVX Corporation 0612YC684KAT2W
0612YC684KAT2W picture photo
Mfg. Part Number
0612YC684KAT2W
Brief Description
CAP CER 0.68UF 16V X7R 0612
Datasheet Download
0612YC684KAT2W.pdf
Availability of 0612YC684KAT2W
QUANTITY
0612YC684KAT2W Order Process
Ship out your order
Specifications of 0612YC684KAT2W
Internal Part NumberEIS-0612YC684KAT2W
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0612YC684KAT2W
Related Links0612YC6, 0612YC684KAT2W Datasheet, AVX Corporation Distributor
0612YC684KAT2W Details Description
Related parts for 0612YC684KAT2W
FIXED IND 3.3UH 900MA 190 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LINEAR 5V/ADJ 8-TDFN datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFL 100MM CONN MOD datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 8A 5V datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 66 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 110MA 4.5 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3.3A 29 MOHM SMD datasheet.pdf