AVX Corporation 0612YC684MAT2W
0612YC684MAT2W picture photo
Mfg. Part Number
0612YC684MAT2W
Brief Description
CAP CER 0.68UF 16V X7R 0612
Datasheet Download
0612YC684MAT2W.pdf
Availability of 0612YC684MAT2W
QUANTITY
0612YC684MAT2W Order Process
Ship out your order
Specifications of 0612YC684MAT2W
Internal Part NumberEIS-0612YC684MAT2W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.040" (1.02mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0612YC684MAT2W
Related Links0612YC6, 0612YC684MAT2W Datasheet, AVX Corporation Distributor
0612YC684MAT2W Details Description
Related parts for 0612YC684MAT2W
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 116 I/O 328BGA datasheet.pdf
RES 2.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
D4SL-N4PDG-DN datasheet.pdf
SENSOR OXYGEN datasheet.pdf
ST-5EP1N8A8K02S datasheet.pdf
IC FPGA 377 I/O 325FCS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS PIN datasheet.pdf