AVX Corporation 0612ZC105MAT2V
0612ZC105MAT2V picture photo
Mfg. Part Number
0612ZC105MAT2V
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 10V X7R 0612
Datasheet Download
0612ZC105MAT2V.pdf
Availability of 0612ZC105MAT2V
QUANTITY
0612ZC105MAT2V Order Process
Ship out your order
Specifications of 0612ZC105MAT2V
Internal Part NumberEIS-0612ZC105MAT2V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.030" (0.76mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Reverse Geometry)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0612ZC105MAT2V
Related Links0612ZC1, 0612ZC105MAT2V Datasheet, AVX Corporation Distributor
0612ZC105MAT2V Details Description
Related parts for 0612ZC105MAT2V
FIXED IND 15UH 5MA 800 MOHM SMD datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8TDFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 104POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 100mA 44-SSOP datasheet.pdf