AVX Corporation 0612ZC474MAT2S
0612ZC474MAT2S picture photo
Mfg. Part Number
0612ZC474MAT2S
Brief Description
CAP CER 0.47UF 10V X7R 0612
Datasheet Download
0612ZC474MAT2S.pdf
Availability of 0612ZC474MAT2S
QUANTITY
0612ZC474MAT2S Order Process
Ship out your order
Specifications of 0612ZC474MAT2S
Internal Part NumberEIS-0612ZC474MAT2S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0612ZC474MAT2S
Related Links0612ZC4, 0612ZC474MAT2S Datasheet, AVX Corporation Distributor
0612ZC474MAT2S Details Description
Related parts for 0612ZC474MAT2S
RES SMD 1.5 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 4V T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC DUPLEX 3' datasheet.pdf
RES FUSE .22 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 15M OHM 10% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH SPDT 4A AT 28 VDC datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK REST MNT 8MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf