AVX Corporation 0612ZD225MAT2A
0612ZD225MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0612ZD225MAT2A
Brief Description
CAP CER 2.2UF 10V X5R 0612
Datasheet Download
0612ZD225MAT2A.pdf
Availability of 0612ZD225MAT2A
QUANTITY
0612ZD225MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0612ZD225MAT2A
Internal Part NumberEIS-0612ZD225MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.050" (1.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0612ZD225MAT2A
Related Links0612ZD2, 0612ZD225MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0612ZD225MAT2A Details Description
Related parts for 0612ZD225MAT2A
FUSE CERAMIC 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MONITOR VOLT QUAD 10-UMAX datasheet.pdf
CAP CER 39PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
2.5 M.I.S REC ASSY 12P BLACK datasheet.pdf
R/A THRO-HOLE PLUG 50POS datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN KIT datasheet.pdf