Littelfuse 0662.040ZRLL
0662.040ZRLL picture photo
Mfg. Part Number
0662.040ZRLL
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 40MA 250VAC RAD
Datasheet Download
0662.040ZRLL.pdf
Availability of 0662.040ZRLL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0662.040ZRLL Order Process
Ship out your order
Specifications of 0662.040ZRLL
Internal Part NumberEIS-0662.040ZRLL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesLT-5™ 662
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating40mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / CaseRadial, Can, Vertical
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.00016
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.335" Dia x 0.333" H (8.50mm x 8.45mm)
DC Cold Resistance7.5 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0662.040ZRLL
Related Links0662.0, 0662.040ZRLL Datasheet, Littelfuse Distributor
0662.040ZRLL Details Description
Related parts for 0662.040ZRLL
RES ARRAY 4 RES 91 OHM 0804 datasheet.pdf
SHROUD STYLE B(8+2ROW) datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS STR LONG LA datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG-PLUG TNC 75 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 16POS 2.54MM GOLD datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 21POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 45A ADD-A-PAK datasheet.pdf