Littelfuse 0663.800HXSL
0663.800HXSL picture photo
Mfg. Part Number
0663.800HXSL
Brief Description
FUSE BOARD MNT 800MA 250VAC RAD
Datasheet Download
0663.800HXSL.pdf
Availability of 0663.800HXSL
QUANTITY
0663.800HXSL Order Process
Ship out your order
Specifications of 0663.800HXSL
Internal Part NumberEIS-0663.800HXSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesLT-5™ 663
PackagingBulk
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating800mA
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t8
ApprovalsCSA, KTL, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Color-
Size / Dimension0.335" Dia x 0.333" H (8.50mm x 8.45mm)
DC Cold Resistance0.099 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0663.800HXSL
Related Links0663.8, 0663.800HXSL Datasheet, Littelfuse Distributor
0663.800HXSL Details Description
Related parts for 0663.800HXSL
TRIMMER 50K OHM 0.3W TH datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
11P MTA156 ASSY 24AWG WHT LF datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 18-35V 1.05A datasheet.pdf
RES 33K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 7COND 12AWG BLACK 500' datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf