Littelfuse 066306.3ZRLL
066306.3ZRLL picture photo
Mfg. Part Number
066306.3ZRLL
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 6.3A 250VAC RAD
Datasheet Download
066306.3ZRLL.pdf
Availability of 066306.3ZRLL
QUANTITY
066306.3ZRLL Order Process
Ship out your order
Specifications of 066306.3ZRLL
Internal Part NumberEIS-066306.3ZRLL
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesLT-5™ 663
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating6.3A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / CaseRadial, Can, Vertical
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage63A
Melting I²t360
ApprovalsCSA, KTL, UL, VDE
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Color-
Size / Dimension0.335" Dia x 0.333" H (8.50mm x 8.45mm)
DC Cold Resistance0.007 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)066306.3ZRLL
Related Links066306, 066306.3ZRLL Datasheet, Littelfuse Distributor
066306.3ZRLL Details Description
Related parts for 066306.3ZRLL
JUMPER-H1506TR/A3049R/X 6" datasheet.pdf
IC FREQ SYNTH DUAL 24LAMINATECSP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 200V X7R 2225 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 30A TO263 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 33POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
CABLE SOCKET-SOCKET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf