Littelfuse 06651.25HXSL
06651.25HXSL picture photo
Mfg. Part Number
06651.25HXSL
Brief Description
FUSE BRD MNT 1.25A 250VAC RADIAL
Datasheet Download
06651.25HXSL.pdf
Availability of 06651.25HXSL
QUANTITY
06651.25HXSL Order Process
Ship out your order
Specifications of 06651.25HXSL
Internal Part NumberEIS-06651.25HXSL
FamilyFuses
SeriesLT-5™ 665
PackagingBulk
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating1.25A
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t7.93
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Color-
Size / Dimension0.335" Dia x 0.333" H (8.50mm x 8.45mm)
DC Cold Resistance0.066 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06651.25HXSL
Related Links06651., 06651.25HXSL Datasheet, Littelfuse Distributor
06651.25HXSL Details Description
Related parts for 06651.25HXSL
REGULTR 18V 0.66A 3PIN CU HS TH datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 250V 6.3A CHASSIS datasheet.pdf
IC TXRX/REGISTER 3ST 8BIT 24DIP datasheet.pdf
LED REFLECT INTERNAL 24V 5MM RED datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
ENCAPSULATED CURRENT SENSE TRANS datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR 4A DUAL 8UMAX datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 12.8K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
2UF 150V 6.604X18.364 105C AXI datasheet.pdf