Littelfuse 0672.300DRT4P
0672.300DRT4P picture photo
Mfg. Part Number
0672.300DRT4P
Brief Description
FUSE GLASS 300MA 250VAC AXIAL
Datasheet Download
0672.300DRT4P.pdf
Availability of 0672.300DRT4P
QUANTITY
0672.300DRT4P Order Process
Ship out your order
Specifications of 0672.300DRT4P
Internal Part NumberEIS-0672.300DRT4P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series672
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating300mA
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.0295
Color-
Size / Dimension0.154" Dia x 0.433" L (3.90mm x 11.00mm)
DC Cold Resistance0.925 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0672.300DRT4P
Related Links0672.3, 0672.300DRT4P Datasheet, Littelfuse Distributor
0672.300DRT4P Details Description
Related parts for 0672.300DRT4P
CONN HOUSING TAB 10POS KEY-Y PNL datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR QUINT 8-MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 16POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 10W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO244 datasheet.pdf
HD-I 5SMPR080F BENCH datasheet.pdf
15UF 385V 15X30MM 85C 15000H datasheet.pdf