Littelfuse 0672.300MXE
0672.300MXE picture photo
Mfg. Part Number
0672.300MXE
Brief Description
FUSE GLASS 300MA 250VAC AXIAL
Datasheet Download
0672.300MXE.pdf
Availability of 0672.300MXE
QUANTITY
0672.300MXE Order Process
Ship out your order
Specifications of 0672.300MXE
Internal Part NumberEIS-0672.300MXE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series672
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating300mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / CaseCartridge, Non-Standard (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.0295
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.154" Dia x 0.433" L (3.90mm x 11.00mm)
DC Cold Resistance0.925 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0672.300MXE
Related Links0672., 0672.300MXE Datasheet, Littelfuse Distributor
0672.300MXE Details Description
Related parts for 0672.300MXE
TVS DIODE 256VWM 414VC DO201AE datasheet.pdf
DIP CABLE - HDM40S/AE40M/HDM40S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 4A DO201AD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 41POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.25 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf