Littelfuse 0672005.MXEP
0672005.MXEP picture photo
Mfg. Part Number
0672005.MXEP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 5A 250VAC AXIAL
Datasheet Download
0672005.MXEP.pdf
Availability of 0672005.MXEP
QUANTITY
0672005.MXEP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0672005.MXEP
Internal Part NumberEIS-0672005.MXEP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series672
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating5A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / CaseCartridge, Non-Standard (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t15.6
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.154" Dia x 0.433" L (3.90mm x 11.00mm)
DC Cold Resistance0.0145 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0672005.MXEP
Related Links067200, 0672005.MXEP Datasheet, Littelfuse Distributor
0672005.MXEP Details Description
Related parts for 0672005.MXEP
FUSE PTC RESETTABLE .2A HOLD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS TIN datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 695MA 200 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 13.3 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 9.88KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf