Littelfuse 067201.5MXEP
067201.5MXEP picture photo
Mfg. Part Number
067201.5MXEP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 1.5A 250VAC AXIAL
Datasheet Download
067201.5MXEP.pdf
Availability of 067201.5MXEP
QUANTITY
067201.5MXEP Order Process
Ship out your order
Specifications of 067201.5MXEP
Internal Part NumberEIS-067201.5MXEP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series672
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating1.5A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / CaseCartridge, Non-Standard (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.884
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.154" Dia x 0.433" L (3.90mm x 11.00mm)
DC Cold Resistance0.0595 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)067201.5MXEP
Related Links067201, 067201.5MXEP Datasheet, Littelfuse Distributor
067201.5MXEP Details Description
Related parts for 067201.5MXEP
IDC CABLE - MKS40K/MC40G/X datasheet.pdf
RES SMD 14.7 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLTAGE 4.0V 5TSOP datasheet.pdf
DEKAFIX GW 6 MARKED 24 50/CD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 110W datasheet.pdf
IC XDCP 16-TAP 10K CMOS 8-MSOP datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 167MHZ 100TQFP datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 1INPUT 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 600MA 1.04 OHM datasheet.pdf