Littelfuse 067401.6DRT4P
067401.6DRT4P picture photo
Mfg. Part Number
067401.6DRT4P
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 1.6A 250VAC AXIAL
Datasheet Download
067401.6DRT4P.pdf
Availability of 067401.6DRT4P
QUANTITY
067401.6DRT4P Order Process
Ship out your order
Specifications of 067401.6DRT4P
Internal Part NumberEIS-067401.6DRT4P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series674
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating1.6A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / CaseCartridge, Non-Standard (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.951
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.154" Dia x 0.433" L (3.90mm x 11.00mm)
DC Cold Resistance0.056 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)067401.6DRT4P
Related Links067401, 067401.6DRT4P Datasheet, Littelfuse Distributor
067401.6DRT4P Details Description
Related parts for 067401.6DRT4P
RES SMD 11.5KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VOLT DETECT CMOS 2.9V SC-82AB datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
IC CNTRLR HOT SWAP 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V/2V 10DFN datasheet.pdf
MT-RJ/MT-RJ 550M1 C/A datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2.9PF 25V 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 28POS SMD GOLD datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 6W datasheet.pdf