Littelfuse 067404.5MXE
067404.5MXE picture photo
Mfg. Part Number
067404.5MXE
Brief Description
FUSE CERAMIC 4.5A 250VAC AXIAL
Datasheet Download
067404.5MXE.pdf
Availability of 067404.5MXE
QUANTITY
067404.5MXE Order Process
Ship out your order
Specifications of 067404.5MXE
Internal Part NumberEIS-067404.5MXE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Series674
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating4.5A
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t9.58
Color-
Size / Dimension0.154" Dia x 0.433" L (3.90mm x 11.00mm)
DC Cold Resistance0.0171 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)067404.5MXE
Related Links06740, 067404.5MXE Datasheet, Littelfuse Distributor
067404.5MXE Details Description
Related parts for 067404.5MXE
IC OPAMP GP 4MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CAP MICA 6800PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS .100" STACKER datasheet.pdf
TVS DIODE 154VWM 258.3VC AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TRIAC 4QUAD 35A 600V TO-220F datasheet.pdf
IC FPGA 207 I/O 400VFBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT SKT datasheet.pdf