Littelfuse 067502.5DRT4P
067502.5DRT4P picture photo
Mfg. Part Number
067502.5DRT4P
Brief Description
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC AXIAL
Datasheet Download
067502.5DRT4P.pdf
Availability of 067502.5DRT4P
QUANTITY
067502.5DRT4P Order Process
Ship out your order
Specifications of 067502.5DRT4P
Internal Part NumberEIS-067502.5DRT4P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series675
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating2.5A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / CaseCartridge, Non-Standard (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t9.25
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.154" Dia x 0.433" L (3.90mm x 11.00mm)
DC Cold Resistance0.0342 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)067502.5DRT4P
Related Links067502, 067502.5DRT4P Datasheet, Littelfuse Distributor
067502.5DRT4P Details Description
Related parts for 067502.5DRT4P
LED LT BAR YELLOW 4LED SIP datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 1W datasheet.pdf
RES MO 1/2W 1.3 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
MOD 4 REC.HSG 1X10P datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
PMI BASE 11/16 NEON BAY SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X150X51MM 230VAC datasheet.pdf