Littelfuse 0676.160MXE
0676.160MXE picture photo
Mfg. Part Number
0676.160MXE
Brief Description
FUSE CERAMIC 160MA 250VAC AXIAL
Datasheet Download
0676.160MXE.pdf
Availability of 0676.160MXE
QUANTITY
0676.160MXE Order Process
Ship out your order
Specifications of 0676.160MXE
Internal Part NumberEIS-0676.160MXE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating160mA
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.0128
Color-
Size / Dimension0.154" Dia x 0.433" L (3.90mm x 11.00mm)
DC Cold Resistance1.7 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0676.160MXE
Related Links0676., 0676.160MXE Datasheet, Littelfuse Distributor
0676.160MXE Details Description
Related parts for 0676.160MXE
SWITCH TOGGLE SP3T 0.5VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 WW datasheet.pdf