Littelfuse 0676.400MXEP
0676.400MXEP picture photo
Mfg. Part Number
0676.400MXEP
Brief Description
FUSE CERAMIC 400MA 250VAC AXIAL
Datasheet Download
0676.400MXEP.pdf
Availability of 0676.400MXEP
QUANTITY
0676.400MXEP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0676.400MXEP
Internal Part NumberEIS-0676.400MXEP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series676
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating400mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / CaseCartridge, Non-Standard (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.112
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.154" Dia x 0.433" L (3.90mm x 11.00mm)
DC Cold Resistance0.195 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0676.400MXEP
Related Links0676.4, 0676.400MXEP Datasheet, Littelfuse Distributor
0676.400MXEP Details Description
Related parts for 0676.400MXEP
SPEAKER 8OHMS 1.0W 23MM 6" LEADS datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 4M OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 70 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 6POS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T766 datasheet.pdf
350 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf