Littelfuse 067706.3DRT4P
067706.3DRT4P picture photo
Mfg. Part Number
067706.3DRT4P
Brief Description
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC AXIAL
Datasheet Download
067706.3DRT4P.pdf
Availability of 067706.3DRT4P
QUANTITY
067706.3DRT4P Order Process
Ship out your order
Specifications of 067706.3DRT4P
Internal Part NumberEIS-067706.3DRT4P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series677
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating6.3A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / CaseCartridge, Non-Standard (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage63A
Melting I²t240
ApprovalsCSA, UL, VDE
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.154" Dia x 0.433" L (3.90mm x 11.00mm)
DC Cold Resistance0.009 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)067706.3DRT4P
Related Links067706, 067706.3DRT4P Datasheet, Littelfuse Distributor
067706.3DRT4P Details Description
Related parts for 067706.3DRT4P
RELAY REED SPST 500MA 12V datasheet.pdf
PUMP ONLY ONE-TOUCH SS 8OZ STEM datasheet.pdf
IC MIXER 815MHZ-1GHZ DWN 20TQFN datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
HEADER 66POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.059" (1.50mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
FINISHING FLAP BRUSH 7A VFN datasheet.pdf