Bel Fuse Inc. 0697H1000-05
0697H1000-05 picture photo
Mfg. Part Number
0697H1000-05
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BRD MNT 1A 350VAC 100VDC
Datasheet Download
0697H1000-05.pdf
Availability of 0697H1000-05
QUANTITY
0697H1000-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of 0697H1000-05
Internal Part NumberEIS-0697H1000-05
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileBel Fuse 0679H Fuses Product Overview | Digi-Key Daily
Featured Product0697H UL, Slow-Blow, Radial, 350 VAC Fuse
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series0697H
PackagingBulk
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating1A
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC100V
Response TimeSlow
Package / CaseRadial, Box
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A AC, 65A DC
Melting I²t6.1
ApprovalscURus
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.329" L x 0.157" W x 0.307" H (8.35mm x 4.00mm x 7.80mm)
DC Cold Resistance0.085 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0697H1000-05
Related Links0697H1, 0697H1000-05 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
0697H1000-05 Details Description
Related parts for 0697H1000-05
CONN PWR JACK 4.4MM X 1.65MM PCB datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 12KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
KNOB BLK GLOSS.925"DIA.125"SHAFT datasheet.pdf
MODULE IGBT CBI E1 datasheet.pdf
CAP MINI PANEL INDICATOR WHITE datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 16V X5R 0805 datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 12pF 30 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 62.6K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
FILTER 3-TERM 100MHZ 200MA SMD datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 3W DO216AA datasheet.pdf