Bel Fuse Inc. 0697H1250-02
0697H1250-02 picture photo
Mfg. Part Number
0697H1250-02
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BRD MNT 1.25A 350VAC 100VDC
Datasheet Download
0697H1250-02.pdf
Availability of 0697H1250-02
QUANTITY
0697H1250-02 Order Process
Ship out your order
Specifications of 0697H1250-02
Internal Part NumberEIS-0697H1250-02
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileBel Fuse 0679H Fuses Product Overview | Digi-Key Daily
Featured Product0697H UL, Slow-Blow, Radial, 350 VAC Fuse
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series0697H
PackagingTape & Box (TB)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating1.25A
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC100V
Response TimeSlow
Package / CaseRadial, Box
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A AC, 65A DC
Melting I²t8
ApprovalscURus
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.329" L x 0.157" W x 0.307" H (8.35mm x 4.00mm x 7.80mm)
DC Cold Resistance0.07 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0697H1250-02
Related Links0697H1, 0697H1250-02 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
0697H1250-02 Details Description
Related parts for 0697H1250-02
CONV DC/DC 10W DUL 48V +-12V SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT 100POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 0.100 SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 12W datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 20W datasheet.pdf