NMB Technologies Corp. 08020SA-12J-AL-00
08020SA-12J-AL-00 picture photo
Mfg. Part Number
08020SA-12J-AL-00
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN 12VDC 80X20MM 3WR
Datasheet Download
08020SA-12J-AL-00.pdf
Availability of 08020SA-12J-AL-00
QUANTITY
08020SA-12J-AL-00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 08020SA-12J-AL-00
Internal Part NumberEIS-08020SA-12J-AL-00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package480
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series08020SA
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 80mm L x 80mm H x 20mm W
Air Flow27.5 CFM (0.779m³/min)
Static Pressure0.110 in H2O (27.4 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise27 dB
Power (Watts)0.60W
RPM2600 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.050A
Voltage Range6 ~ 13.8VDC
Life Expectancy40000 hrs @ 60°C
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08020SA-12J-AL-00
Related Links08020SA-, 08020SA-12J-AL-00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
08020SA-12J-AL-00 Details Description
Related parts for 08020SA-12J-AL-00
IC MPU M683XX 25MHZ 240FQFP datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 1.80V SC70-4 datasheet.pdf
IC CLOCK SYNTH 50-800MHZ 28-PLCC datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 20% 2812 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CABLE STR MALE 3POS SGL-END 4M datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf