AVX Corporation 08051A0R5CAT4A
08051A0R5CAT4A picture photo
Mfg. Part Number
08051A0R5CAT4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.50PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A0R5CAT4A.pdf
Availability of 08051A0R5CAT4A
QUANTITY
08051A0R5CAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A0R5CAT4A
Internal Part NumberEIS-08051A0R5CAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.50pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A0R5CAT4A
Related Links08051A0, 08051A0R5CAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A0R5CAT4A Details Description
Related parts for 08051A0R5CAT4A
RES SMD 82.5K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN/PNP SOT666 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 72POS .156 GRN datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 6V 20% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 36-QFN datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC VERT 7POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 0.100 8 POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 35POS .050 THRUHL datasheet.pdf