AVX Corporation 08051A101K4T2A
08051A101K4T2A picture photo
Mfg. Part Number
08051A101K4T2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A101K4T2A.pdf
Availability of 08051A101K4T2A
QUANTITY
08051A101K4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A101K4T2A
Internal Part NumberEIS-08051A101K4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A101K4T2A
Related Links08051A1, 08051A101K4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A101K4T2A Details Description
Related parts for 08051A101K4T2A
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 26POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 2.1KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 4V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 66POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 193K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 BELL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 5V datasheet.pdf