AVX Corporation 08051A102JAT2A
08051A102JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051A102JAT2A
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A102JAT2A.pdf
Availability of 08051A102JAT2A
QUANTITY
08051A102JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A102JAT2A
Internal Part NumberEIS-08051A102JAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A102JAT2A
Related Links08051A1, 08051A102JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A102JAT2A Details Description
Related parts for 08051A102JAT2A
IC DAC 12BIT MULT LC2MOS 24-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS DUAL 2MM T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 16SOIC datasheet.pdf
KE POWER ENTRY MODUL 10A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
LIGHT OUTLET BOX W/CORD datasheet.pdf
IC FPGA 81 I/O 100TQFP datasheet.pdf
OSC VCTCXO 120.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.5A 129 MOHM SMD datasheet.pdf