AVX Corporation 08051A151GA12A
08051A151GA12A picture photo
Mfg. Part Number
08051A151GA12A
Brief Description
CAP CER 150PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A151GA12A.pdf
Availability of 08051A151GA12A
QUANTITY
08051A151GA12A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A151GA12A
Internal Part NumberEIS-08051A151GA12A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A151GA12A
Related Links08051A1, 08051A151GA12A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A151GA12A Details Description
Related parts for 08051A151GA12A
MEMORY CARD FLASH 28GB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 60MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
TAPE GEN PURPOSE VHB 4"X5YD datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm Series 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 604K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf