AVX Corporation 08051A151JAT2A
08051A151JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051A151JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A151JAT2A.pdf
Availability of 08051A151JAT2A
QUANTITY
08051A151JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A151JAT2A
Internal Part NumberEIS-08051A151JAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A151JAT2A
Related Links08051A1, 08051A151JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A151JAT2A Details Description
Related parts for 08051A151JAT2A
ICL 15 OHM 20% 3A 15MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
TRANS NPN 750V 6A TO-3PF datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 10NS 100CABGA datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 650MA 401 MOHM datasheet.pdf