AVX Corporation 08051A160FAT2A
08051A160FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051A160FAT2A
Brief Description
CAP CER 16PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A160FAT2A.pdf
Availability of 08051A160FAT2A
QUANTITY
08051A160FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A160FAT2A
Internal Part NumberEIS-08051A160FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance16pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A160FAT2A
Related Links08051A1, 08051A160FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A160FAT2A Details Description
Related parts for 08051A160FAT2A
IC ADC 10BIT 360 NS 24-SOIC datasheet.pdf
GUIDE PC CARD 1594D SERIES 1=5 datasheet.pdf
PANEL FRONT 19X7X0.5" BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN TERM FEMALE 18-20AWG TIN datasheet.pdf
TAPE POLYESTER 152.4MMX4.6M datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 1W 5V 100MA OUT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf