AVX Corporation 08051A161JAT2A
08051A161JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051A161JAT2A
Brief Description
CAP CER 160PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A161JAT2A.pdf
Availability of 08051A161JAT2A
QUANTITY
08051A161JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A161JAT2A
Internal Part NumberEIS-08051A161JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance160pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A161JAT2A
Related Links08051A1, 08051A161JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A161JAT2A Details Description
Related parts for 08051A161JAT2A
CAP CER 16PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD7985 datasheet.pdf
FIXED IND 2.5UH 20A 1.43 MOHM datasheet.pdf
IC RX AM/FM RADIO RDS 20UQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
LED SPACER 5MM T-1-3/4 BLK 21MM datasheet.pdf
TERMINAL MARKER WS 12/6 MC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.5V datasheet.pdf