AVX Corporation 08051A180GAT2A
08051A180GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051A180GAT2A
Brief Description
CAP CER 18PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A180GAT2A.pdf
Availability of 08051A180GAT2A
QUANTITY
08051A180GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A180GAT2A
Internal Part NumberEIS-08051A180GAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A180GAT2A
Related Links08051A1, 08051A180GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A180GAT2A Details Description
Related parts for 08051A180GAT2A
TERM BLOCK PLUG 15POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 39 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 1W DO204AL datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
RES 22 OHM 13W 5% AXIAL datasheet.pdf