AVX Corporation 08051A181FAT4A
08051A181FAT4A picture photo
Mfg. Part Number
08051A181FAT4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 180PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A181FAT4A.pdf
Availability of 08051A181FAT4A
QUANTITY
08051A181FAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A181FAT4A
Internal Part NumberEIS-08051A181FAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A181FAT4A
Related Links08051A1, 08051A181FAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A181FAT4A Details Description
Related parts for 08051A181FAT4A
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
MICRO-D PLUG 21POS SKT 12" WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 1.2MH 79MA 22 OHM TH datasheet.pdf