AVX Corporation 08051A181FAT4A
08051A181FAT4A picture photo
Mfg. Part Number
08051A181FAT4A
Brief Description
CAP CER 180PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A181FAT4A.pdf
Availability of 08051A181FAT4A
QUANTITY
08051A181FAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A181FAT4A
Internal Part NumberEIS-08051A181FAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A181FAT4A
Related Links08051A1, 08051A181FAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A181FAT4A Details Description
Related parts for 08051A181FAT4A
DGTL ISO 2.5KV 2CH GEN PURP 8DIP datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 60V 0.5A SOT89 datasheet.pdf
CONN DB62 FMALE HD CRIMP Y-CHROM datasheet.pdf
MINI-FIT RTAN HDR ASSY 8CKT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CABLE 4COND 2AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4125K 4SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 12A 8MLP datasheet.pdf
IC SILICON TUNER 40HVQFN datasheet.pdf
POT 100 OHM 1000W WIREWOUND LIN datasheet.pdf