AVX Corporation 08051A181K4T2A
08051A181K4T2A picture photo
Mfg. Part Number
08051A181K4T2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 180PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A181K4T2A.pdf
Availability of 08051A181K4T2A
QUANTITY
08051A181K4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A181K4T2A
Internal Part NumberEIS-08051A181K4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A181K4T2A
Related Links08051A1, 08051A181K4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A181K4T2A Details Description
Related parts for 08051A181K4T2A
RC NETWORK 1K OHM/1000PF 5% SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 500MW DO35 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPDT 16TQFN datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.63V SOT143-4 datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
CABLE USB A MALE-B MINI 4PIN 1M datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 2W DO204AL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT PIN datasheet.pdf