AVX Corporation 08051A271FAT2A
08051A271FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051A271FAT2A
Brief Description
CAP CER 270PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A271FAT2A.pdf
Availability of 08051A271FAT2A
QUANTITY
08051A271FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A271FAT2A
Internal Part NumberEIS-08051A271FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A271FAT2A
Related Links08051A2, 08051A271FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A271FAT2A Details Description
Related parts for 08051A271FAT2A
IDC CABLE - MKS10K/MC10F/MCS10K datasheet.pdf
OPTO INTERRUPTER datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V C0G RADIAL datasheet.pdf
CBL ASSY M STR 2.1MM 6' 24 AWG datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf