AVX Corporation 08051A2R0JAT2A
08051A2R0JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051A2R0JAT2A
Brief Description
CAP CER 2PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A2R0JAT2A.pdf
Availability of 08051A2R0JAT2A
QUANTITY
08051A2R0JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A2R0JAT2A
Internal Part NumberEIS-08051A2R0JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A2R0JAT2A
Related Links08051A2, 08051A2R0JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A2R0JAT2A Details Description
Related parts for 08051A2R0JAT2A
RES SMD 17.8K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 WW datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ SNGL/DL 198BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
LED MOD AC COOL WT 5000K datasheet.pdf
10+10 DIL EXT PIN HDR datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 10ppm 8pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
6800UF 250V 76X146MM 85C 10000H datasheet.pdf