AVX Corporation 08051A2R2CAT2M
08051A2R2CAT2M picture photo
Mfg. Part Number
08051A2R2CAT2M
Brief Description
CAP CER 2.2PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A2R2CAT2M.pdf
Availability of 08051A2R2CAT2M
QUANTITY
08051A2R2CAT2M Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A2R2CAT2M
Internal Part NumberEIS-08051A2R2CAT2M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A2R2CAT2M
Related Links08051A2, 08051A2R2CAT2M Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A2R2CAT2M Details Description
Related parts for 08051A2R2CAT2M
RES SMD 5.6M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.1MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 8A 125V QC PNL MT datasheet.pdf
MICRO 21POS PIN 24" datasheet.pdf
RES 162 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONDUCT MARK COLLAR PRINT HORIZ datasheet.pdf
CAP CER 10PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.1% 0.6W J LEAD datasheet.pdf