AVX Corporation 08051A2R2CAT4A
08051A2R2CAT4A picture photo
Mfg. Part Number
08051A2R2CAT4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A2R2CAT4A.pdf
Availability of 08051A2R2CAT4A
QUANTITY
08051A2R2CAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A2R2CAT4A
Internal Part NumberEIS-08051A2R2CAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A2R2CAT4A
Related Links08051A2, 08051A2R2CAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A2R2CAT4A Details Description
Related parts for 08051A2R2CAT4A
IC MCU ULTRA 33MHZ HP 40-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
DISPLAY 627NM RED 4DIG 0.56" TH datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 24MM datasheet.pdf
FILTER EMI 2200PF 100V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 50UH 6.9A 22 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V X8G RADIAL datasheet.pdf