AVX Corporation 08051A2R7CAT4A
08051A2R7CAT4A picture photo
Mfg. Part Number
08051A2R7CAT4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.7PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A2R7CAT4A.pdf
Availability of 08051A2R7CAT4A
QUANTITY
08051A2R7CAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A2R7CAT4A
Internal Part NumberEIS-08051A2R7CAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package30,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.7pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A2R7CAT4A
Related Links08051A2, 08051A2R7CAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A2R7CAT4A Details Description
Related parts for 08051A2R7CAT4A
IC OPAMP GP 24MHZ 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES SMD 2.61KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 2.49 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5.2VOUT 25W datasheet.pdf
CABLE 8COND 18AWG SHLD 100' datasheet.pdf
5+5 WAY M VERT SMT WOJS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 33 OHM 1% 300W datasheet.pdf