AVX Corporation 08051A301FAT2A
08051A301FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051A301FAT2A
Brief Description
CAP CER 300PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A301FAT2A.pdf
Availability of 08051A301FAT2A
QUANTITY
08051A301FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A301FAT2A
Internal Part NumberEIS-08051A301FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance300pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A301FAT2A
Related Links08051A3, 08051A301FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A301FAT2A Details Description
Related parts for 08051A301FAT2A
IC D/A CONV 12BIT SERIAL 8-DIP datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY 250V 6A SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 19POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 1000V 25A BU-5S datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL MOD 1600V 200A datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC FPGA 640 I/O 1136FCBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 470PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.8A 144 MOHM datasheet.pdf