AVX Corporation 08051A301FAT2A
08051A301FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051A301FAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 300PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A301FAT2A.pdf
Availability of 08051A301FAT2A
QUANTITY
08051A301FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A301FAT2A
Internal Part NumberEIS-08051A301FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance300pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A301FAT2A
Related Links08051A3, 08051A301FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A301FAT2A Details Description
Related parts for 08051A301FAT2A
IDC CABLE - MPL20K/MC20M/MPL20K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
PANEL STEEL 46.2X22.2" WHT datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
13W3 FE PCR_50 OHMS POS A2 & A3_ datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT PIN datasheet.pdf