AVX Corporation 08051A331FAT2A
08051A331FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051A331FAT2A
Brief Description
CAP CER 330PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A331FAT2A.pdf
Availability of 08051A331FAT2A
QUANTITY
08051A331FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A331FAT2A
Internal Part NumberEIS-08051A331FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A331FAT2A
Related Links08051A3, 08051A331FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A331FAT2A Details Description
Related parts for 08051A331FAT2A
CAP CER 0.47UF 25V Y5V RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 360 OHM 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 05VOUT datasheet.pdf
CAP CER 1100PF 100V 10% BP 1210 datasheet.pdf
DISPLAY 590NM YLW 2DIG 3" TH datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES MULT OHM 1610 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 20W datasheet.pdf