AVX Corporation 08051A360FAT2A
08051A360FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051A360FAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 36PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A360FAT2A.pdf
Availability of 08051A360FAT2A
QUANTITY
08051A360FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A360FAT2A
Internal Part NumberEIS-08051A360FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance36pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A360FAT2A
Related Links08051A3, 08051A360FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A360FAT2A Details Description
Related parts for 08051A360FAT2A
CONN HEADR BRKWAY .100 08POS STR datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEADER 2CKT 3.5MM W TO B CONN datasheet.pdf
FIXED IND 2.7MH 130MA 9 OHM SMD datasheet.pdf
RES 1.06M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
PM LIGHT PIPE FLEXIBLE 10" datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
IC FPGA 508 I/O 672FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf