AVX Corporation 08051A360JAT2A
08051A360JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051A360JAT2A
Brief Description
CAP CER 36PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A360JAT2A.pdf
Availability of 08051A360JAT2A
QUANTITY
08051A360JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A360JAT2A
Internal Part NumberEIS-08051A360JAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance36pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A360JAT2A
Related Links08051A3, 08051A360JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A360JAT2A Details Description
Related parts for 08051A360JAT2A
SWITCH PUSH 6PDT 0.1A 30V datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
BERGSTIK HDR STR DR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 10.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.25A 95 MOHM datasheet.pdf
Connector Socket 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
CONN ARRAY 393POS T/H datasheet.pdf
OSC VCTCXO 25.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf