AVX Corporation 08051A3R0BAT2A
08051A3R0BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051A3R0BAT2A
Brief Description
CAP CER 3PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A3R0BAT2A.pdf
Availability of 08051A3R0BAT2A
QUANTITY
08051A3R0BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A3R0BAT2A
Internal Part NumberEIS-08051A3R0BAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A3R0BAT2A
Related Links08051A3, 08051A3R0BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A3R0BAT2A Details Description
Related parts for 08051A3R0BAT2A
RES 6.81 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN POWER SOCKET 4ROW 8POS SLD datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 48POS .156 datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 450V SCREW datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A IN LINE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC FPGA 68 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS 5.00MM IDC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS SKT datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 18POS datasheet.pdf