AVX Corporation 08051A3R6BAT2A
08051A3R6BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051A3R6BAT2A
Brief Description
CAP CER 3.6PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A3R6BAT2A.pdf
Availability of 08051A3R6BAT2A
QUANTITY
08051A3R6BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A3R6BAT2A
Internal Part NumberEIS-08051A3R6BAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.6pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A3R6BAT2A
Related Links08051A3, 08051A3R6BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A3R6BAT2A Details Description
Related parts for 08051A3R6BAT2A
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CONN RECEPT 40POS .100 IDC GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf