AVX Corporation 08051A471KAT4A
08051A471KAT4A picture photo
Mfg. Part Number
08051A471KAT4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A471KAT4A.pdf
Availability of 08051A471KAT4A
QUANTITY
08051A471KAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A471KAT4A
Internal Part NumberEIS-08051A471KAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A471KAT4A
Related Links08051A4, 08051A471KAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A471KAT4A Details Description
Related parts for 08051A471KAT4A
RES SMD 0.178 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 1.37M OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
51X51MM RED LED BACKLIGHT datasheet.pdf
IC EXTENSION PAK PIC16LF1939 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 8" 2A MED datasheet.pdf