AVX Corporation 08051A510MAT4A
08051A510MAT4A picture photo
Mfg. Part Number
08051A510MAT4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 51PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A510MAT4A.pdf
Availability of 08051A510MAT4A
QUANTITY
08051A510MAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A510MAT4A
Internal Part NumberEIS-08051A510MAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance51pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A510MAT4A
Related Links08051A5, 08051A510MAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A510MAT4A Details Description
Related parts for 08051A510MAT4A
RES 220 OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf
INCAD BALB/AMBER PANEL MT INDICA datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS FEMALE CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 SQ WW datasheet.pdf
TRANS NPN 65V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
OSC SO 125.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
C/A 50.125UM RIS MTRJ 2M1 datasheet.pdf
OSC TCXO 32.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf