AVX Corporation 08051A511JAT2A
08051A511JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051A511JAT2A
Brief Description
CAP CER 510PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A511JAT2A.pdf
Availability of 08051A511JAT2A
QUANTITY
08051A511JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A511JAT2A
Internal Part NumberEIS-08051A511JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance510pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A511JAT2A
Related Links08051A5, 08051A511JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A511JAT2A Details Description
Related parts for 08051A511JAT2A
RES SMD 274 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DOOR STEL ECONOMZR 61.25" PNL SP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 11.5A 8.9 MOHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 1.5A TUMT6 datasheet.pdf
RES 113 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf