AVX Corporation 08051A560FA12A
08051A560FA12A picture photo
Mfg. Part Number
08051A560FA12A
Brief Description
CAP CER 56PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A560FA12A.pdf
Availability of 08051A560FA12A
QUANTITY
08051A560FA12A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A560FA12A
Internal Part NumberEIS-08051A560FA12A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A560FA12A
Related Links08051A5, 08051A560FA12A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A560FA12A Details Description
Related parts for 08051A560FA12A
FACEPLATE 2 GANG GFCI OFF WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 datasheet.pdf
RES 270 OHM 1/4W 10% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 550A 690V 1EK/86 AR UC datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 23POS datasheet.pdf